Мой дом №173 (12.03.2007) | Сегодня 27.01.2015
:: СОДЕРЖАНИЕ НОМЕРА

Строительство

Обустройство

Инструменты

Материалы

Комфорт

Безопасность

Окна и Двери

Лестницы

Интерьер

Советы Домика

:: ТЕМЫ
:: ПОДШИВКА

Год

Номер


Materiāli

Putubetona īpašības un izmantošana

Viens no būvniecības darbu pamatmateriāliem nenoliedzami ir betons, tikai gadu gaitā tā sastāvs un tehnoloģiskās īpašības ir mainījušās. Celtniecībā pazīstami dažādi betonu veidi, kuru galvenās izejvielas joprojām ir cements, smiltis un ūdens, kā arī pildvielas.

Putubetons ir būvniecībā iecienīts materiāls.

Jāteic, ka katram betona veidam būvēs ir sava vieta un pielietojums. Smago betonu izmanto māju pamatiem monolītajā būvniecībā, vieglo un īpaši vieglo izmanto iekšējām un starpsienām utt. Individuālo māju būvniecībā bieži izmanto putubetonu, kas der, sākot no pamatiem līdz pat jumtam. Minēto materiālu ražo, sajaucot cementu, ūdeni, pildvielas un putu veidotāju. Materiālu var izgatavot ražotnēs, bet var sajaukt arī tieši būvlaukumā, izmantojot mobilo aparatūru un jaunākās tehnoloģijas. Materiāls var būt gan blokos, gan šķidrā veidā.

Materiāls no ārpuses atgādina pumeku, bet iekšpusē ir kā porainā šokolāde. Tas tāpēc, ka putu veidošanās procesā betona masa pildās ar gaisa pūslīšiem un iegūst porainu struktūru. Savukārt tas materiālu dara vieglu un piešķir tam labas skaņas un siltuma izolācijas īpašības.

Izmantošana

Augsta blīvuma putubetonu izmanto pamatu un stāvu pārsegumu būvniecībā, bet mazāk blīvs materiāls der blokiem, starpsienu paneļiem, grīdu un jumtu siltumizolācijai, kā arī tukšo vietu aizpildīšanai un skaņas izolācijai. Ja īpašnieks vēlas celt karkasa-paneļu būvi, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, tad šai procesā neiztrūkstoši tiks izmantots arī putubetons. Iesākumā no koka vai tērauda konstrukcijām izgatavos mājas karkasu, pēc tam veiks ārējās un iekšējās apdares darbius. Starp ārējo un iekšējo apdares materiālu ielies putubetonu, kas ir divas reizes vieglāks par blokiem.

Vēl jāteic, ka putubetons ir ilgmūžīgs materiāls. Tam ir salīdzinoši neliels svars un laba nestspēja.

Siltums nezūd

Fiziko īpatnību dēļ tas neuzņem vairāk kā 10% mitruma. Putubetonā ir 40—80% gaisa pūslīšu, kas labi akumulē siltumu. Tādējādi apkures izdevumi var samazināties pat par 20—30%. Putubetons būtiski novērš siltuma zudumus ziemā un pasargā no pārmērīga karstuma vasarā. Šis materiāls regulē gaisa mitrumu telpās un rada tīkamu mikroklimatu. Materiālam piemīt labas skaņas izolācijas īpašības, tas slāpē trokšņus un atbilst visām prasībām, turklāt neizdala kaitīgas vielas. Materiāls labi padodas apstrādei. Tādēļ no tā var izveidot neordināras formas.

Uzziņai

Atkarībā no masas apjoma betonu iedala smagajos un vieglajos. Savukārt atkarībā no izmantotās saistvielas, var būt cementa, silikāta, ģipša betons, asfaltbetons, polimērbetons u.c.

Turklāt putubetons ir ugunsizturīgs. Karstuma ietekmē tas nedrūp.

No minētā materiāla darinātas sienas var apšūt ar ķieģeļiem, flīzēt, aplikt ar mākslīgo akmeni utt. Hidroskopisko putubetonu var apmest, turklāt pēc tam neveidojas plaisas. Pie šā materiāla var montēt arī rīģipsi.

Betona tehnoloģijas

Nobeigumā informēsim, ka sākotnēji betonu lietoja monolītu celtņu un konstrukciju izveidē. Tolaik izmantoja cietus betona maisījumi, kurus stiprināšanas nolūkos vajadzēja blietēt. Tehnoloģisku apvērsumu radīja dzelzsbetons, kas bija armēts ar tērauda stieņu karkasiem. Līdz ar to būvniecībā sāka izmantot šķidrākus betona maisījumus, kas ļāva precīzāk veidot iecerētā būves apjomu. Diemžēl šī tehnoloģija nespēja dot augstas izturības betonu, turklāt tērēja nevajadzīgi daudz cementa. Tāpēc par lielu sasniegumu uzskatīja tehnoloģiju, kas betona masas blietēšanu nodrošināja ar vibroierīces palīdzību. Jaunizgudrojums ļāva iegūt blīvu materiālu, samazināja betonam nepieciešamo cementa daudzumu, kā arī palielināja stiprību un ilgmūžību. Pēckara gados radās jauni saistvielu un betonu veidi, plaši pielietoja dažādas ķīmiskas piedevas, kas uzlaboja betona īpašības un padarīja to par būvniecībā neaizstājamu materiālu.

Putubetons esot izgudrots pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Interneta resursos par to atrodamas šādas ziņas: kāds bijušās Padomju Savienības zinātnieks esot iemetis betona masā ziepjusakni — augu, ko var atrast Vidusāzijā un kas spēj veidot putas. Tādējādi izgudrotājs esot iedvesmojies, un rezultātā radies jauns būvniecības materiāls — putubetons. Grūti pateikt, vai tā ir absolūta patiesība. Taču pavisam noteikti ir zināms, ka vēlāk speciālisti sāka aktīvi jaukt cementam klāt dažādas piedevas, kas rada putu vai gāzveida efektu. Pēc šiem eksperimentiem radās dažādi putubetona izstrādājumi — bloki, starpsienas, sienu paneļi u.c.

Valdis VALAINIS

:: ПОИСК
:: Свежий номер
:: Выставки 2013
:: Нормы. Законы.
:: Расценки
:: Полезные контакты
    Copyright © SIA Multiprese.
    Копирование и распространение любых материалов, размещенных на сайте без письменного разрешения редакции запрещено.
    При ретранслировании материалов обязательна гиперссылка на источник www.multiprese.lv